Komunikacja autobusowa w Kirgistanie. Rozkłady!

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Komunikacja autobusowa w Kirgistanie łączy kilkadziesiąt najważniejszych miast i miasteczek w kraju. Autobusami wybierzemy się też w podróż międzynarodową. 

Oszczędność informacyjna, brak możliwości wcześniejszego zakupu biletu przez internet — to główne przyczyny utrudniające planowanie podróży po Kirgistanie. W kraju transport oparty jest o sieć autobusową i marszrutkową (o połączeniach kolejowych raczej dla hobbystów pisaliśmy tutaj), a także o taksówki współdzielone. Z transportu lotniczego warto skorzystać na trasie Osz — Biszkek, ale dominujące są autobusy i marszrutki.

Dlatego pewnym źródłem informacji na temat kierunków, a także częstotliwości kursowania autobusów może być strona www.avtovokzal.kg/routes. Nie jesteśmy pewni jednak, jak często aktualizowane są rozkłady, ale dają one pewien pogląd na ceny i system tras w Kirgistanie.

Komunikacja autobusowa w Kirgistanie – autobusy międzynarodowe

Z rozkładu jazdy wynika, że z Biszkeku dojedziemy do:

  • Rosji (Krasnojarsk, Jekaterynburg, Tomsk, Omsk, Moskwa, Nowosybirsk, Tiumeń)
  • Kazachstanu (Szymkent, Ałmaty, Taraz)
  • Uzbekistanu (Taszkent)

W rozkładzie znajdziemy cenę i częstotliwość kursowania. Zagadkowy jest autobus do Szymkentu, bo jako jedyny odbywa się через день, czyli, co drugi dzień, ale od kiedy liczyć ten pierwszy dzień?

Co ciekawe nie ma bezpośredniego połączenia do Tarazu, ale autobus jadący do kirgiskiego Tałasu wjeżdża do Kazachstanu i przejeżdża przez Taraz, bo droga jest wygodniejsza.

Komunikacja autobusowa w Kirgistanie – autobusy krajowe

System komunikacji podzielony jest na kilka oddziałów: Biszkek, Issyk-Kul, Osz, Naryn, Tałas, Dżalalabad i Чыгыш (nie każcie tłumaczyć tej ostatniej nazwy). W rozkładzie jazdy wyboldowane kursy oznaczają, że na trasę podstawiany jest większy środek transportu (zakładamy, że to autobus, a nie minibus).

Komunikacja autobusowa w Kirgistanie

W uzupełnieniu – informację otrzymaliśmy od internauty – dobrym rozwiązaniem jest strona i aplikacja https://2gis.kg/, działająca podobnie jak mapy Google. Możemy w niej znaleźć transport miejski w Osz i Biszkeku. Aplikacja pokazuje także połączenia – wraz z numerami busów i autobusów – ze stolicy do wszystkich miejscowości wokół jeziora Issyk-Kul. Jeśli znajdziecie inne połączenia międzymiastowe – podzielcie się w komentarzu!

Komunikacja autobusowa w Kirgistanie. Rozkłady!

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj