Rusza e-wiza do Rosji. Będziemy mogli podróżować przez 16 dni

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Długo oczekiwany system rosyjskiej wizy elektronicznej już działa. Obywatele Polski są wśród 55 państw, które mogą z niej skorzystać. 

E-wiza do Rosji. Gdzie ją zdobyć?

O e-wizę możemy ubiegać się na oficjalnej stronie rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Jak wynika z informacji tam zawartych o wizę możemy ubiegać się najwcześniej na 40 dni przed przyjazdem do Rosji i nie później niż cztery dni przed datą przekroczenia granicy (Rosjanie deklarują, że decyzję o przyznaniu wizy dostaniemy maksymalnie do czterech dni, uwzględniając dni wolne i święta).

Na stronie znajdziecie też wykaz przejść granicznych, na których honorowana jest e-wiza. Jeśli chodzi o Obwód Królewiecki i granicę z Polską są to przejścia drogowe: Bezledy, Gusiew, Gronowo-Mamonowo, Grzechotki. Wiza działa też na lotnisku w Królewcu. Pamiętajcie: nie przez każde przejście w Rosji przejedziecie z tą formą wizy!

Gdzie możemy się poruszać?

Osoby ubiegające się o e-wizę nie muszą przedstawiać zaproszenia, rezerwacji hotelu ani żadnego innego dokumentu potwierdzającego cel ich podróży do Federacji Rosyjskiej. E-wiza uprawnia do wjazdu i pobytu w Rosji w celach prywatnych lub służbowych, turystycznych, a także udziału w wydarzeniach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych, gospodarczych czy sportowych. Cudzoziemcy przybywający do Rosji na podstawie e-wizy mają prawo do swobodnego poruszania się po całym terytorium kraju, z wyjątkiem wizyt na terytoriach, do których wymagane jest specjalne zezwolenie (np. tereny przygraniczne, miasta zamknięte jak Norylsk itp.).

Ile jest ważna e-wiza do Rosji?

E-wiza to wiza jednokrotnego wjazdu. Okres jej ważności wynosi 60 dni od daty wydania. Dozwolony okres pobytu w Federacji Rosyjskiej w okresie jej ważności to 16 dni od daty wjazdu. ALE UWAGA! Dozwolony okres pobytu do 16 dni NIE OZNACZA możliwości pobytu przez 384 godziny netto (24 godziny x 16 dni). Dzień przyjazdu i dzień wyjazdu liczone są jako dwa dni.

Ile kosztuje e-wiza do Rosji?

Uczciwie powiemy: nie wiemy. Próbowaliśmy testowo wypełnić wniosek, aby przejść do płatności (ciekawi jesteśmy, jak jest ona możliwa przy nałożonych sankcjach na sektor bankowy w Rosji), ale trzeba załadować swoje zdjęcie i stronę z danymi z paszportu. Agencja TASS informuje, że będzie to nie więcej niż 52 USD. Przy czym dzieci poniżej 6 roku życia będą zwolnione z tej opłaty. W przypadku odmowy przyznania wizy opłata nie zostanie zwrócona.

Czy warto teraz jechać do Rosji?

Jako miłośnicy Wschodu w pierwszym odruchu powiedzielibyśmy tak, bo to kraj, który ma wiele do zaoferowania i mamy stamtąd same fajne wspomnienia. W obecnej sytuacji politycznej jesteśmy jednak podobnego zdania, jak Jacek Hugo-Bader, który w rozmowie z nami deklarował, że nie wyobraża sobie w tej chwili wyjazdu turystycznego do Rosji i chętnie do niej pojedzie, ale po wojnie. Waszym sumieniom pozostawiamy decyzję o wyjeździe.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj