Podróż w czasach wojny. Przydatne aplikacje

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Mimo trwającej wojny w Ukrainie część podróżników nie rezygnuje odwiedzenia naszego sąsiada. Warto przed wyjazdem zainstalować kilka aplikacji, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. 

Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna w Ukrainie nie tylko powoduje śmierć tysięcy niewinnych ludzi, ale niszczy gospodarkę kraju. Wiele biznesów nie działa, szacuje się, że pod koniec roku spadek PKB będzie kilkudziesięcioprocentowy. Regres dotyczy oczywiście także i branży turystycznej. Wystarczy przejrzeć popularne serwisy rezerwacji hotelowych, żeby zobaczyć, że ceny noclegów są o wiele niższe. I trudno się dziwić temu zjawisku, bo kto chciałby wybrać się na urlop do kraju ogarniętego wojną? Ale są i tacy (wystarczy prześledzić facebookowe grupy poświęcone turystyce w krajach byłego ZSRR), a motywacje różne: emocje, niższe ceny, a nawet chęć wsparcia naszego wschodniego sąsiada poprzez zostawienie pieniędzy w tamtejszych hotelach czy restauracjach.

Jeśli już wybierzemy się do Ukrainy, to przestrzegajmy godziny policyjnej, stosujmy się do lokalnego prawa i obostrzeń. Możemy też zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa (choć nigdy nie będziemy do końca bezpieczni), instalując kilka aplikacji, które nam w tym pomogą.

Air Alert

Jest kilka aplikacji bazujących na rządowej aplikacji i danych oficjalnych, które ostrzegają przed zagrożeniem płynącym z nieba. Air Alert ma możliwość wyboru regionu, w którym jesteśmy i po przełączeniu angielską wersję językową. Przydatna rzecz, kiedy chcemy być na bieżąco z informacjami o atakach rakietowych. Alternatywne aplikacje to: Повітряна тривога lub Мапа повітряних тривог України. W wersji desktopowej na pewno przyda się: www.alarmmap.online

Podróż w czasach wojny. Przydatne aplikacje
Alarm, znajdź schron!

Kijów cyfrowy (Київ Цифровий)

Aplikacja zawiera podstawowe funkcjonalności, gdy wybierzemy się do stolicy Ukrainy. Możemy przez nią kupić bilet, sprawdzić rozkład jazdy wszystkich środków transportu, możemy również kupić bilet na pociąg. W aplikacji znajdziemy także szczegółową mapę parkingów (płatnych i bezpłatnych) oraz mapę schronów.

Podróż w czasach wojny. Przydatne aplikacje
Mapa schronów, które możemy znaleźć w Kijowie.

Easy Way

W aplikacji możemy monitorować w czasie rzeczywistym rozkłady jazdy: autobusów, trolejbusów, tramwajów, marszrutek, pociągów. Do wyboru mamy 71 miast ukraińskich, a plusem aplikacji jest możliwość wytyczenia trasy (nawet z miasta do miasta), która zaproponuje nam połączenia wraz z kosztem.

Podróż w czasach wojny. Przydatne aplikacje
Aplikacja pomoże nam wytyczyć trasę wraz z kosztami przejazdu.

Blablacar

Klasyka podróżowania, w trakcie wojny i ograniczonych form transportu, nabiera jednak większego znaczenia. Trzeba jednak uważać, bo zdarza się, że cena zamieszczona w serwisie może być inna, niż oczekuje tego kierowca lub jest niska na zachętę, a przy potwierdzaniu przejazdu kierowca życzy sobie większą kwotę (z takimi realiami w Ukrainie spotkaliśmy się w marcu 2022 roku).

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj