Od grudnia pojedziemy na Litwę pociągiem z Krakowa

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Doczekaliśmy się drugiego połączenia kolejowego między Polską a Litwą. Pociąg z Krakowa przez Warszawę dowiezie nas do Wilna. 

Jakiś czas temu rozważaliśmy jakimi środkami transportu możemy dotrzeć na Litwę. Oprócz połączeń lotniczych i autobusowych rodzima kolej oferowała nam podróż z Białegostoku do Kowna, którą mogliśmy odbyć dwa razy w tygodniu. W praktyce oznaczało to, że czas trwania podróży z północno-wschodniej Polski do stolicy Litwy przekraczał siedem godzin. Dużo.

Od 11 grudnia PKP Intercity wprowadza jednak bezpośrednie połączenie z Krakowa do Wilna. Pociąg „Hańcza”, który do tej pory pokonywał trasę między małopolską a Suwałkami, pojedzie dalej do stacji Mockava na Litwie. Tam będziemy musieli przesiąść się do litewskiego pociągu LTG Link, który zawiezie nas do Wilna. Na szczęście nie będzie z tym kłopotu, bo litewski skład będzie czekał na tym samym peronie. Nie będziemy musieli także kupować dwóch biletów. Pojedziemy na jednym niczym przy połączeniu lotniczym z gwarantowaną przesiadką.

Od grudnia pojedziemy na Litwę pociągiem z Krakowa
Stacje pośrednie między Krakowem a Wilnem.

Co do cen biletów, to są one akceptowalne. Z Krakowa do Wilna zapłacimy 30 euro, z Warszawy 25, a z Białegostoku 18. Przewóz roweru ma kosztować nas 10 euro, psa – 5 euro.

Pociąg Kraków-Wilno będzie kursował codziennie. Z małopolski wyjedziemy o godz. 4.01, na miejsce przyjedziemy o godz. 17.34, a całość podróży potrwa nieco ponad 13,5 godziny. W drogę powrotną możemy wyruszyć o godz. 12.10 a do Krakowa dojechać o godz. 23.39.

Uruchomienie nowego połączenia skomentował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury: – Już teraz pasażerowie z Polski mają do dyspozycji codzienne połączenia kolejowe z Berlinem, Pragą czy Bratysławą. Cieszymy się, że od grudnia będzie możliwość podróżowania także na Litwę. 

W podobnym tonie wypowiada się Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link: – Wspólnie z naszym partnerem, spółką PKP Intercity, zrealizowaliśmy międzynarodowe połączenie kolejowe, które zapewni zarówno ekologiczny środek podróżowania, jak i więź kulturową. Osoby podróżujące służbowo, młodzież, która chce poznać sąsiedni kraj lub pobawić się w Kownie, czy też goście, zamierzający świętować 700-lecie Wilna – już wkrótce każdy będzie mógł pociągiem dotrzeć do najważniejszych miast Litwy.

Szczegóły oferty na pociąg Kraków-Wilno znajdziecie tutaj.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj