Nocleg w Ałmatach? Nowy podatek dla turystów

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Od nowego roku nocleg w Ałmatach podrożeje o 5%. Wszystko dzięki zmianom podatkowym wprowadzonym przez władze miasta. 

Kazachskie media donoszą, że od 1 stycznia 2023 roku do kosztów noclegu została doliczona specjalna opłata turystyczna 5%.

Według oficjalnych statystyk, w drugim kwartale 2021 roku Ałmaty odwiedziło 54 238 turystów z zagranicy, rok później w analogicznym kwartale już 151 467 osób, co daje wzrost o ponad 179%. I wzrost turystyki zachęcił władze miasta do wprowadzenia tej opłaty. Czy to zachęci do odwiedzin w Kazachstanie? Zobaczymy.

Wracając do opłaty, to będzie pobierana za każdą dobę pobytu. Należy zakładać, że dla gości zagranicznych będzie doliczona do ostatecznej ceny noclegu. Co ciekawe, dokument za miejsca noclegowe dla turystów uważa hotele, motele, pola namiotowe, kempingi, pensjonaty, domy wypoczynkowe, pensjonaty oraz inne budynki i służące do zakwaterowania turystów i ich obsługi. Nie zapłacimy więcej za nocleg w schronisku, hostelu, czy mieszkaniu na wynajem.

Uchwalający nowe prawo zostawiają sobie furtkę do obniżek, jak i… podwyżek opłaty w przedziale od 1 do 5%. Zmiana stawki związana będzie ze wzrostem lub spadkiem odwiedzających Ałmaty.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj