Metro w Erywaniu. Historia, stacje, cena

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Metro w Erywaniu to najłatwiejszy sposób przemieszczania się po stolicy Armenii. Za przejazd zapłacimy niewiele ponad złotówkę.

Metro w Erywaniu to jedyny system metra w niewielkiej Armenii. Posiada też krótką historię, bo przejazdy na pierwszej linii zainaugurowano w 1981 roku. Był to ósmy system metra w byłych republikach ZSRR (po Moskwie, Sankt Petersburgu, Kijowie, Tbilisi, Baku, Charkowie i Taszkencie). Później powstały jedynie w Mińsku, Niżnym Nowogrodzie, Nowosybirsku, Samarze i Jekaterynburgu.

Metro w Erywaniu
Mapa metra w Erywaniu

Historia metra w Erywaniu

Budowę metra rozpoczęto w latach 70. Ze względu na obfite wody podziemne i skalną skorupę, na której osadzone jest miasto, prace nie były łatwe. W ZSRR uznano, że to sprawa narodowa, więc do stolicy Armenii ściągnęli specjaliści z wszystkich republik, które mogły się już pochwalić podobnym środkiem transportu. Wśród nich był Michaił Grigorjewicz Tichanowicz budowniczy leningradzkiego metra, odznaczony medalem bohatera pracy socjalistycznej. Tichanowicz potrafił ze swoją ekipą wydrążyć nawet 1000 metrów ciągu miesiąca. W Erywaniu miał twardy orzech do zgryzienia. W 30 dni przebił ledwie 30 metrów.

Metro w Erywaniu. Historia, stacje, cena

Po inauguracji na początku lat 80. erywański system rozbudowano w 1996. Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Armenię w 1988 roku, spowodowało, że wszystkie środki przeznaczone na budowę nowych stacji metra, przekierowano na odbudowę zniszczonych w kataklizmie terenów. To z kolei sprawiło, że metro nie rozrosło się tak, jak pierwotnie zakładali inżynierowie.

Cena przejazdu za metro w Erywaniu

Całkowita liczba stacji jest niewielka, ledwie 10, a kilkanaście składów pokonuje łącznie ponad 12 km sieci. Z jednej strony to minus, z drugiej plus, bo łatwo opanować system przemieszczania się. Metro jest czynne codziennie w godz. 7-23 i w ciągu doby korzysta z niego około 50-60 tys. osób. Częstotliwość kursowania w zależności od pory dnia wynosi od 4 do 10 minut. Bilet na przejazd, w postaci żetonu, kosztuje 100 AMD (~ 1,10 zł). Zakup Yerevan Card daje nam możliwość bezpłatnych przejazdów metrem.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj