Lotnisko w Suchumi. Czy polecimy do Abchazji?

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Władze nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Abchazji chcą uruchomić lotnisko w Suchumi. Regularne loty miałyby się rozpocząć od końca 2024 roku.

Władze Abchazji, nieuznawanego przez społeczność międzynarodową parapaństwa, formalnie należącego do Gruzji, wymarzyły sobie lotnisko. Podstawy są silne — do 1993 roku, czyli czasów wojny domowej, w Abchazji działał port lotniczy.

Lotnisko w Suchumi, położone niedaleko wsi Babuszara 20 kilometrów od stolicy Abchazji, miało przyjmować w czasach świetności nawet 5 tys. pasażerów dziennie. „Radziecka riwiera”, jak nazywano wybrzeże Morza Czarnego, rozciągające się od Soczi po Batumi, przyciągała miliony turystów z całego ZSRR. Nawet teraz, gdy Abchazja ma czasy świetności poza sobą, lgną do niej Rosjanie. Według statystyk służby granicznej FSB w 2021 roku Abchazja była głównym celem wyjazdów Rosjan za granicę. W ubiegłym roku Rosjanie odbyli tam 5,2 mln podróży, z czego zdecydowana większość wyjazdów miała charakter turystyczny. Uwielbiana przez Rosjan Turcja zajęła dopiero drugie miejsce z 4,9 mln podróży.

Można domyślać się, że turystów w Abchazji będzie przybywać, ze względu na ograniczenia nałożone na przemieszczanie się Rosjan. W ciągu dziewięciu miesięcy 2022 roku służby graniczne odnotowały 4,4 mln wyjazdów Rosjan do Abchazji, czyli o 6,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Lotnisko w Suchumi w 1962 roku
Lotnisko w Suchumi w 1962 roku

Lotnisko w Suchumi. Kiedy otwarte?

W remont pasa i budowę nowego terminala są zaangażowani Rosjanie z przedsiębiorstwa Basic Element, którego właścicielem jest oligarcha Oleg Deripaska. Inwestor szacuje, że ostateczny koszt może zamknąć się w 326 milionach dolarów. Docelowo przepustowość portu po pierwszym etapie przebudowy ma mieć 400 pasażerów na godzinę. Udział rosyjskiego inwestora w budowę już budzi emocje w Abchazji. Władze parapaństwa nie chcą bowiem zrezygnować w prawa własności do wybudowanej infrastruktury i pasa startowego.

Jeśli wszystko pójdzie z planem, to lotnisko w Suchumi ma być otwarte od końca 2024 roku. Prawdopodobnie jednak nie polecimy do niego z żadnego lotniska w Unii Europejskiej. Wydaje się, że będzie to port lotniczy, który połączy Abchazję z Rosją. Powód jest oczywisty.  Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) nie uznaje lotniska Suchumi za międzynarodowe, ponieważ uznaje integralność terytorialną Gruzji. Niebo nad Abchazją nie może zostać otwarte bez zgody władz gruzińskich. W 2006 roku ICAO anulowała kod lotniska i usunęła informacje o nim ze swoich dokumentów.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj