Komunikacja w Naddniestrzu

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Wielkość tego regionu sprawia, że komunikacja w Naddniestrzu jest dobrze zorganizowana.

Spośród czterech parapaństw, które powstały na byłym obszarze poradzieckim (Republika Abchazji, Republika Osetii Południowej, Republika Górskiego Karabachu, Naddniestrze) do Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej jest nam najłatwiej wjechać. To kraj, który leży najbliżej Polski, a restrykcje wjazdowe są znikome. W tym miejscu nie czas na rozważania na temat statusu Naddniestrza, więc skupmy się tylko na kwestiach komunikacyjnych.

Naddniestrze to region niewielki (pas długości około 200 km i szerokości między 6 a 38 km), ciągnący się wzdłuż Dniestru. Można go dokładnie policzyć: ma siedem miast, sześć okręgów miejskich i 143 wsie. Kraj ciągnie się wzdłuż 178-kilometrowej autostrady M4, na której opiera się lokalna komunikacja. Droga jest pod kontrolą Naddniestrza, ale w dystrykcie Dubosary parę razy przekracza granicę z Mołdawią.

Komunikacja w Naddniestrzu – schemat

Jako się rzekło – jeździmy głównie wzdłuż M4, między siedmioma miastami w kraju (czyli wszystkimi). Są to (w linkach kryją się lokalizacje głównych dworców autobusowych): Tyraspol, Bendery, Grigoropiol, Dniestrovsk (Dnestrovsc), Dubosary, Rybnica, Kamionka.

Większość turystów trafia do Naddniestrza do Tyraspola. I tam sprawa jest prosta, bo to główny hub komunikacyjny, z którego można odjechać do ww. miast, ale także innych miast Mołdawii. Szczegóły znajdziecie na stronie poświęconej komunikacji autobusowej w Naddniestrzu. Okazuje się, że jest ponoć możliwość zakupu biletów online (nie udało się nam jej przetestować), ale dla bezpieczeństwa swoich danych, radzimy kupić bilet w tradycyjny sposób w kasach lub u kierowcy.

Gdzie przekroczyć granicę Naddniestrza?

W tej chwili przejścia graniczne między Naddniestrzem a Ukrainą są zamknięte. Na teren kraju możemy dostać się z Mołdawii poprzez przejścia (wszystkie samochodowe):

  • Senatówka – Kamienka
  • Rezina – Rybnica
  • Dubosary – Criuleni
  • Dubosary – Cosnita
  • Bîcioc – Gura Bîcului
  • Bendery – Kiszyniów
  • Bendery – Căușeni

Pociągi w Naddniestrzu

Przed wojną w Ukrainie istniało bezpośrednie połączenie między Odessą, a Tyraspolem, ale wraz z jej rozpoczęciem koleje mołdawskie skasowały połączenie Kiszyniów-Odessa, a w maju 2022 roku wojska ukraińskie wysadziły most kolejowy w obawie interwencji rosyjskiej z terenu Naddniestrza. Eksplozję możecie zobaczyć tutaj:

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj