Komunikacja w Estonii. Użyj peatus.ee

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Komunikacja w Estonii jest świetnie zorganizowana. Przedsiębiorczy Estończycy zebrali o niej informacje… na jednej stronie internetowej. 

Powiedzmy sobie wprost: gdyby wszystkie kraje posiadały taką stronę internetową, podróżowanie byłoby banalnie proste. Choć pewnie niektórzy wolą nieprzewidywalność i przeszkody w przemieszczaniu się, na które możemy natrafić np. krajach Azji Środkowej. Jednak Estończycy, jeden z najbardziej zinformatyzowanych krajów Europy, postanowili zebrać w jednym miejscu wszystkie rozkłady jazdy różnych środków transportu w kraju. I tak oto powstała strona peatus.ee (z estońskiego „przystanek”).

Komunikacja w Estonii — co wybrać?

Strona dostępna jest w kilku językach (estoński, fiński, angielski, rosyjski) i oferuje nam przegląd połączeń, także z przesiadkami między każdym punktem kraju. I, co najważniejsze, łączy różne środki transportu: autobusy, tramwaje, pociągi, trolejbusy, promy, rowery. Kosmos.

Komunikacja w Estonii.
Przykładowa trasa.

Po określeniu punktu startowego i docelowego mapa wytyczy nam trasę. Jeśli znajdzie kilka alternatywnych tras — również to zobaczymy. Co więcej, znając dokładnie rozkłady jazdy, mamy oszacowany czas podróży i listę wszystkich przystanków po drodze. Oczywiście każdy z przystanków jest „klikalny” i możemy podejrzeć, jakie inne środki transportu z niego ruszają. Jakby tego było mało, po wyborze trasy mamy bezpośrednie odnośniki do stron przewoźników, gdzie możemy kupić bilet.

Komunikacja w Estonii
Na wybranej trasie możemy sprawdzić rozkłady jazdy z każdego przystanku.

Peatus.ee — czy ma wady?

W zasadzie trudno znaleźć w serwisie brakującą funkcjonalność. Oprócz wyszukiwania tras (co jest samo w sobie niezłą zabawą, polecamy), serwis udostępnia nam pełne rozkłady jazdy wszystkich środków transportu w Estonii. Możemy w mig zorientować się, że komunikacja miejska jest dostępna w dziesięciu miastach, a kolej w Estonii jeździ na 21 trasach (z czego aż 17 ma początek w Tallinnie). Do dyspozycji mamy też dwa promy. Strona nie posiada aplikacji, ale doskonale przegląda się ją na telefonie. Twórcy serwisu — estoński zarząd transportu — zapowiadają, że już wkrótce wprowadzą możliwość zakupu biletu bezpośrednio z poziomu strony.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj