Jak tanio dojechać do Uzbekistanu? [2024]

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Wejście LOT-u na uzbeckie niebo otwiera możliwość bezpośredniego lotu do Taszkentu. 

Linie lotnicze nie rozpieszczają Polski, jeśli chodzi o tanie połączenia z krajami Azji Środkowej. Bezpośrednio możemy dolecieć LOT-em do Astany, ale po sankcjach i zamknięciu rosyjskiego nieba dla europejskich linii, samoloty muszą nadkładać drogi i podróż w obie strony to wydatek około 1400-1600 zł w sezonie letnim.

Do Kazachstanu możemy też dolecieć z przesiadkami. Wizz Air lata z Abu Dhabi do Turkiestanu, Astany i Ałmatów. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich możemy się dostać z Katowic, Wiednia lub Budapesztu. Niektórzy próbują jeszcze złamać ten schemat i latają z dwoma przesiadkami Polska-Kutaisi-Abu Dhabi-miasto w Azji Środkowej z siatki Wizz Aira. To jednak pracochłonne, wymaga odpowiedniego przygotowania i wcale nie musi okazać się tańsze, jeśli dojdą w miejscach przesiadkowych noclegi, koszty wyżywienia czy transport na lotnisko.

Ten schemat działania możemy również powielić z Kirgistanem (z Abu Dhabi polecimy do Biszkeku) oraz Uzbekistanu (Samarkanda i Taszkent). Poza sezonem turystycznym, polując na bilety, jesteśmy w stanie złożyć taką trasę za 800-1000 zł, pamiętając przy tym, że to cena z bagażem podręcznym.

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, sytuacja się zmieniła od czasu ogłoszenia przez LOT bezpośrednich połączeń Warszawa-Taszkent. Początkowe ceny odstraszały – ponad 2000 zł z bagażem podręcznym. Im bliżej uruchomienia kierunku, tym bardziej spadają. W Szalonej Środzie (31.01.2024) przewoźnik oferował już bilety (na podróż do 31.05) w cenie 1499 zł (podręczny) 1699 zł (rejestrowany). U pośredników można było tę cenę jeszcze zbić nawet o ponad 100 złotych.

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu? Inne sposoby

Mamy zatem sposób Wizz Airem, LOT-em, ale możemy także spróbować połączyć węgierskiego przewoźnika z kazachskim lowcostem FlyArystan. Najpierw udajemy się do gruzińskiego Kutaisi (dolecimy tam z pięciu miast w Polsce), potem lecimy do kazachskiego Szymkentu, z którego jest 1,5 godziny jazdy do Taszkentu. Dodać należy, że FlyArystan ma rozbudowaną siatkę połączeń i takim sposobem możemy dolecieć do wielu miast Kazachstanu. We wrześniu 2023 roku podróż Gdańsk-Kutaisi-Szymkent, Aktau-Kutaisi-Gdańsk wyniosła nas 980 zł z bagażem podręcznym.

Podobne rozwiązanie (dolot do Szymkentu) możemy zastosować linią lotniczą Pegasus Airlines z Pragi, Berlina, Wiednia, Krakowa czy Warszawy. W styczniu 2024 roku linia zrobiła niespodziewaną promocję, oferując loty na okres późnowiosenny do różnych miast Azji Środkowej w cenie 350-500 zł, co jest bardzo dobrą ceną.

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?
Praga-Szymkent linią Pegasus.

Na początku lutego 2024 uzbecka linia Qanot Sharq ogłosiła uruchomienie bezpośrednich połączeń między Pragą a Taszkentem. W chwili, gdy piszemy ten tekst, nie jest jeszcze jasne, jakie ceny będzie oferował przewoźnik.

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu? Podsumowanie

  • Cena za loty w okolicach 350-500 zł do jakiegokolwiek miasta w Azji Środkowej, nawet, gdy lot zaczyna się w kraju sąsiednim, jest bezdyskusyjnie najlepsza, ale to ewenement.
  • Do Uzbekistanu możemy dolecieć poniżej 1000 zł, ale na ogół poza sezonem turystycznym, z przesiadką lub dwiema. Polecamy to rozwiązanie dla bardziej doświadczonych podróżników.
  • Warto rozważyć lot do kazachskiego Szymkentu ze względu na łatwość dojazdu do Taszkentu.
  • Cena 1500 zł i niżej za lot bezpośredni (LOT) wydaje się najlepszą opcją dla osób wygodnych, ceniących czas i komfort podróży.
  • W przypadku lotów składanych linią Wizz Air warto mieć na uwadze, że przewoźnik często zmienia rozkłady lub anuluje połączenia. Należy zatem uważać przy zakupie biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i krótką przesiadką między lotami.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj