Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

To porada przede wszystkim dla tych, którzy posiadają niewielki budżet, ale mają czas. 

Linie lotnicze nie rozpieszczają Polski, jeśli chodzi o tanie połączenia z krajami Azji Środkowej. Bezpośrednio możemy dolecieć LOT-em do Astany, ale po sankcjach i zamknięciu rosyjskiego nieba dla europejskich linii, samoloty muszą nadkładać drogi i podróż w obie strony to wydatek około 1600-1800 zł. Do Kazachstanu możemy też dolecieć „na około”. Dotrzeć do Budapesztu (samolotem/pociągiem), a potem Wizz Airem dotrzeć stolicy Kazachstanu. Można tę trasę zrobić za około 1000 złotych ze zwykłym bagażem podręcznym. Węgierska linia oferuje także loty do Ałmaty i Astany z Abu Dhabi, ale to karkołomna kombinacja i trudno tu o oszczędności.

Poza tym nie dolecimy z Polski lub kraju ościennego do Azji Środkowej żadną tanią linią lotniczą (wykluczając Pegasus Airlines, który lata m.in. z Pragi, ale ceny raczej nie są lowcostowe) i musimy zdać się na przewoźników regularnych. Loty z Polski do Uzbekistanu zaczynają się od 2000 złotych. Dla jednych cena do zaakceptowania, dla innych zaś przeszkoda nie do pokonania. Spróbujmy zastanowić się, jak tanio dolecieć do Uzbekistanu taniej?

Pomysł opiera się na kilku przesiadkach i ofercie linii lotniczej, której… nie znajdziecie w popularnych wyszukiwarkach, takich jak skyscanner.pl czy kayak.com. Po kolei.

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

Najpierw lecimy Wizzairem z Polski do Kutaisi. Na zrzucie macie lot 31.10.2022 ze zwykłym bagażem w cenie (bez rejestrowanego, bez Wizz Priority). Cena: 219 zł (z członkostwem klubowym 172 zł).

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

W Gruzji mamy czas na chinkali i szwendanie się po mieście. Kolejny lot czeka nas nazajutrz kazachskim… lowcostem FlyArystan. Tej linii nie znajdziecie w wyszukiwarkach, lotów trzeba szukać bezpośrednio na stronie przewoźnika. I tak 31.10.2022 roku lecimy do Aktau za 57 USD (dziś to około 268 złotych). W podstawowej cenie jest tylko 5-kilogramowy bagaż podręczny, 10-kilogramowy kosztuje 22 dolary (104 zł).

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

W Kazachstanie mamy popołudnie i wieczór dla siebie, możemy przejść się nad morze, samo Aktau nie zachwyca, ale to miejsce w sam raz na odpoczynek przed dalszą podróżą.

Pociąg z Kazachstanu do Uzbekistanu

1.11.2022 ruszamy dalej pociągiem z Aktau (Mangystau) do Beyneu. Kto nie był w krajach byłego ZSRR i nie jechał pociągiem, ten nie zna życia:) W naszej przykładowej podróży mamy dwa różne pociągi. Najtańsze miejsce siedzące to koszt… 16 zł, najdroższe leżące (w II klasie) do około 49 zł. Przyjmijmy, że pojedziemy trzecią klasą, tzw. plackartą (około 25 zł).

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

Ostatni etap naszej podróży to pociąg z Beyneu do uzbeckiego Nukusu, stolicy Karapałkacji. Wybór jest prosty: albo 3 klasa (71 złotych) albo 2 (102 złote).

Jak tanio dojechać do Uzbekistanu?

Podsumowanie: ile kosztuje podróż do Uzbekistanu?

Wersja proponowana Wersja tania
Warszawa-Kutaisi 219 zł 172 zł1
Kutaisi-Aktau 372 zł 268 zł2
Aktau-Beyneu 25 zł 25 zł*
Beyneu-Nukus 71 zł 71 zł*
Razem 687 zł 536 zł

1Cena z członkostwem Wizz Discount Club, 2Cena bez bagażu

Kwota w wersji taniej nie zawiera wykupowanego bagażu podręcznego w linii FlyArystan oraz zawiera podstawowy bagaż podręczny w Wizz Air. Członkowie redakcji latali wielokrotnie z plecakiem 40-50 litrów, jako bagażem podręcznym bez przeszkód i dopłat. Jeśli chodzi o linię FlyArystan, to mamy na koncie trzy loty i za każdym razem personel na lotnisku w ogóle nie interesował się bagażem.

Plusy:

  • Niska cena dotarcia do Uzbekistanu;
  • Elastyczność (możemy zostać dłużej w Kutaisi czy Aktau);
  • Tylko bagaż podręczny;
  • Możliwość ułożenia innego planu podróży z Aktau (ruszamy dalej w Kazachstan);
  • Odwiedzamy trzy kraje;
  • Zakupione członkostwo w Wizz Discount Club ważne jest przez rok i daje nam zniżkę 40 złotych na locie dla członka klubu i osoby towarzyszącej.

Minusy:

  • Długi czas dotarcia do celu;
  • Brak bagażu rejestrowanego;
  • Pracochłonność w wyszukiwaniu połączeń;
  • Polowanie na promocyjne ceny.

Do plusów można zaliczyć także fakt, że Karapałkacja jest często odwiedzana przez turystów ze względu na Jezioro Aralskie. W przypadku standardowego lotu do stolicy Uzbekistanu pokonujemy długą drogę w tę i z powrotem (Taszkent — Samarkanda — Buchara — Chiwa — Nukus — Jezioro Aralskie i z powrotem do stolicy Uzbekistanu). Tutaj nie musimy tego robić, tylko zwiedzamy dalej Uzbekistan i z kazachskiego Szymkentu wracamy do Aktau (loty zaczynają się już od 22 dolarów) i dalej znaną nam trasą lecimy do Polski. A jak ktoś ma więcej czasu, to może jechać aż do Astany i stamtąd wrócić Wizz Airem do Budapesztu i dalej do Polski. Rozwiązań jest wiele, jeśli ktoś chce oszczędzić i zobaczyć przy tym Uzbekistan.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj