Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Litwa to nasz sąsiad, zatem nie dziwi, że najbardziej rozbudowana jest siatka połączeń autokarowych, którymi można wybrać się do Wilna i kilku miast litewskich. Szkoda, że słabo rozbudowana jest sieć połączeń kolejowych.

Jak dotrzeć na Litwę samolotem?

Skupimy się tutaj na bezpośrednich połączeniach z polskich lotnisk, eliminując połączenia z przesiadką. W chwili pisania tego tekstu (październik 2022) z Polski na Litwę dolecimy linią Ryanair na trasach:

Gdańsk — Wilno 

Przewoźnik oferuje loty do końca października, a potem wznawia je od maja. Jak widać, najtaniej dolecimy za 168 złotych w obie strony z małym bagażem (dorzucenie większego podnosi opłatę o 200 zł).

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Warszawa Modlin — Kowno 

Podobnie jak na lotach do Wilna, tak i tutaj rozkład jest do końca października, ale wznowienie lotów zaplanowano na koniec marca. Na razie kwota jest absurdalnie wysoka, więc jeśli ktoś wybierze ten sposób przemieszczania się, to trzeba polować na zdecydowaną obniżkę ceny, co na pewno się wydarzy. Minusem tego połączenia jest także godzina przylotu do Kowna i Modlina, która w przypadku dalszej podróży może oznaczać konieczność noclegu, w którymś z tych miast.

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Warszawa — Wilno

Bezpośrednie loty do stolicy Litwy oferuje także narodowy przewoźnik LOT, ale cena nie zachęca, bo oscyluje wokół 500 zł. Zdarzają się jednak obniżki w cyklicznej promocji Szalona Środa, gdzie loty możemy ustrzelić za 200-300 zł w obie strony.

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Jak dotrzeć na Litwę pociągiem?

Trzeba powiedzieć jasno – kolej nas nie rozpieszcza. Bezpośrednie do Kowna dojedziemy Białegostoku. W Polsce pociąg zatrzymuje się na stacjach: Czarna Białostocka, Sokółka, Sidra, Dąbrowa Białostocka, Augustów, Augustów Port, Suwałki. W praktyce podróż z Białegostoku do Wilna (z krótką przesiadką w Kownie) trwa siedem godzin (wliczając zmianę czasu). Bilet w jedną stronę to koszt 20,1 euro. Minusem tego rozwiązania jest to, że z Polski na Litwę pojedziemy jedynie w piątek i sobotę, wrócimy w sobotę i niedzielę. Bilety możemy kupić na stronie litewskiego przewoźnika.

Odcinek do Kowna: 

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Odcinek do Wilna:

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Jak dotrzeć na Litwę autobusem? 

Ecolines

Tutaj też mamy nie za wiele opcji. Z Warszawy możemy zrobić tu autobusem Ecolines i jak pokazuje system, bilety można kupić z kilkudziesięciodniowym wyprzedzeniem, a cena za odcinek to 140 zł. Po drodze możemy dosiąść się w miejscowościach: Ostrów Mazowiecka, Białystok, Augustów, Suwałki (cena jest odpowiednio mniejsza). Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zabrania dużego bagażu, minusem długi czas przejazdu (rejs dzienny to 9 godzin i 10 minut, nocny 7 godzin i 25 minut). Z Warszawy dojedziemy też do Kowna (160 zł, czas podróży w zależności od rejsu od 6 godzin do 7 godzin i 20 minut) i Poniewieża (160 zł, czas podróży w zależności od rejsu od 9 godzin i dziesięciu minut do 10 godzin)

Lux Express

Drugi przewoźnik, który oferuje przejazdy z Warszawy do stolicy Litwy to Lux Express. Mamy dwa rejsy dziennie (poranny i nocny), które trwają około ośmiu godzin. Bilety możemy kupić nawet z półrocznym wyprzedzeniem, a ceny zaczynają się już od 24 euro. Po drodze możemy wysiąść w Kownie (bilety 21 euro). W obu przypadkach możemy rozpocząć także podróż w Suwałkach (20 euro do Wilna i Kowna).

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Flixbus

Ciekawą ofertę posiada Flixbus, który oferuje podróż do kilku miast Litwy: Druskienniki, Mariampol, Olita, Kowno, Wilno, Poniewież, Szawle, Troki. Ceny u przewoźnika kształtują się dynamicznie, to znaczy im więcej sprzedanych biletów na kurs, tym przejazd będzie droższy. Skupiliśmy się tylko na połączeniach bezpośrednich, ale Flixbus oferuje przesiadki, choć w niektórych przypadkach podróż może trwać bardzo długo. Dokąd zatem dojedziemy bezpośrednio?

Jak dojechać na Litwę? Pociąg, samolot, autobus

Druskienniki

Warszawa, Białystok, Augustów, Katowice, Katowice Pyrzowice (lotnisko).

Kowno

Bielsko-Biała, Świebodzin, Kielce, Konin, Łomża, Augustów, Poznań, Suwałki, Kraków, Białystok, Lotnisko Chopina Warszawa, Warszawa.

Mariampol

Łomża, Augustów, Białystok, Poznań, Kraków, Suwałki, Warszawa, Konin.

Olita

Warszawa, Augustów, Białystok.

Poniewież

Warszawa, Augustów, Kraków, Białystok, Katowice.

Szawle

Warszawa, Lotnisko Chopina Warszawa, Augustów, Suwałki.

Troki

Warszawa, Augustów, Białystok.

Lotnisko Wilno

Lotnisko Chopina Warszawa, Warszawa.

Wilno

Konin, Katowice, Sejny, Augustów, Poznań, Suwałki, Warszawa Lotnisko Chopina, Białystok.

Jeśli macie inne patenty na dojazd na Litwę, znacie innych przewoźników, oferujących kursy za naszą wschodnią granicę — piszcie, uzupełnimy listę.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj