Historyczne centrum Odessy wpisane na listę UNESCO!

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Ukraina wzbogaciła się o kolejny obiekt na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego, to historyczne centrum Odessy.

Decyzja zapadła podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO. Dyrektor generalna UNESCO podkreśliła, że „Odessa, to wolne miasto, miasto świata, legendarny port, który odcisnął swoje piętno na kinie, literaturze i sztuce, znajduje się zatem pod wzmocnioną ochroną społeczności międzynarodowej”.

Ze względu na obecną sytuację polityczną i wojnę w Ukrainie historyczne centrum Odessy zostało wpisane również na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Miasto do tej pory nie ucierpiało mocno w wyniku działań wojennych, choć w wyniku działań rosyjskiej armii, zniszczono m.in. część szklanego dachu i okien XIX-wiecznego Muzeum Sztuk Pięknych.

Odessa, Odessy
Teatr Opery i Baletu w Odessie

Jakie inne miejsca w Ukrainie oprócz Odessy?

Profesor Michał Kleiber, w tekście w serwisie „Wszystko, co najważniejsze”, zwraca uwagę na zagrożenie dla wszystkich obiektów z listy UNESCO, znajdujących się w Ukrainie: – Na terenie Ukrainy istnieje siedem miejsc z tej listy, a cztery z nich znajdują się w dużych miastach – Kijowie, Lwowie, Czerniowcach i Sewastopolu – co w aktualnych realiach agresji naraża je bezpośrednio na zniszczenie – pisze profesor. – Nie jest oczywiście żadną pociechą, że zniszczenie dwu z siedmiu miejsc już obecnych na liście UNESCO nie wydaje się możliwe z czysto praktycznych powodów. Nie ulegną zapewne dewastacji obiekt znajdujący się dzisiaj na będącym pod całkowitą kontrolą Rosji Krymie (Chersonez Taurydzki będący pozostałością greckiej kolonii sięgającej czasów V w. p.n.e.) bądź pierwotne lasy bukowe w ukraińskich Karpatach przy granicy z Polską, Słowacją i Rumunią.”

Według UNESCO co najmniej 236 obiektów kultury na Ukrainie zostało zniszczonych w trakcie rosyjskiej inwazji.

Mapę wszystkich obiektów UNESCO w Ukrainie oraz byłych republikach ZSRR znajdziecie tutaj.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj