Autobusy w Azerbejdżanie. Gdzie kupić bilet?

WIĘCEJ Z TEJ KATEGORII

Ruszył portal sprzedaży biletów na autobusy w Azerbejdżanie. Bilety na połączenia międzymiastowe możemy kupić na stronie www.biletim.az 

Słabo rozwinięta sieć kolejowa i górski teren sprawia, że komunikacja autobusowa lub marszrutkowa jest najpopularniejszą formą przemieszczania się po kraju. Do tej pory bilety na połączenia z Baku mogliśmy kupić online na stronie dworca autobusowego. To jednak mało satysfakcjonujące rozwiązanie, szczególnie dla osób, które chcą zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

Azerbejdżanie, idąc z duchem czasu, postanowili umożliwić zakup biletów na połączenia międzymiastowe nie tylko ze stolicy kraju, ale do… stolicy kraju. Jest to jakieś ułatwienie, ale przyznajmy, że szkoda, że nie można kupić biletu na podróż między innymi miastami. W każdym razie na nowej stronie znajdziemy połączenia z Baku lub do Baku z miast: Mingeczaur, Szeki, Bərdə, Zaqatala, Qax, Göyçay, Quba, Qusar, Xudat, Gandża, Astara, Lenkoran, Girmizi Korpu (granica z Gruzją).

Autobusy w Azerbejdżanie – jak kupić bilet?

Trzeba przyznać, że rzecz jest z pozoru łatwa, bo najpierw będziemy musieli zarejestrować się na stronie. W dodatku anglojęzyczna wersja serwisu nie jest do końca przetłumaczona… Bilety możemy kupować z maksymalnie dziesięciodniowym wyprzedzeniem, a po wybraniu interesującego nas połączenia przechodzimy do wyboru miejsca, gdzie musimy określić, czy podróżować będzie mężczyzna, kobieta, dziecko (płciowe rozróżnienie ze względu na kwestie religijne). Po wyborze miejsca zaznaczamy, że jesteśmy obcokrajowcem, wybieramy obywatelstwo i numer paszportu.

Wybór pasażera - autobusy w Azerbejdżanie

Przechodzimy do płatności i reszta jest już prosta. Warto zauważyć, że ceny za przejazd są atrakcyjne. Za dziewięciogodzinny kurs do przygranicznego Girmizi Korpu (494 kilometry) zapłacimy 12,27 AZN (około 32 zł, grudzień 2022), Gandży 8,72 AZN (22,64 zł), Qax 9,94 AZN (25,8 zł). Bilety można także kupić przez aplikację Biletim (nie testowaliśmy).

Wersja anglojęzyczna strony biletim
Wersja anglojęzyczna strony biletim jest nie do końca przetłumaczona.

Autobusy do Karabachu 

Pod wojnie między Azerbejdżanem i Armenią ten pierwszy odzyskał część terenów, do których rościł sobie prawa. Rząd Azerbejdżanu stara się zintensyfikować działania, polegające na rewitalizacji miast i osad na terenie Karabachu. W tym celu uruchomiono również autobusy do Szuszy, Fuzuli i Agdam. Na stronie dworca autobusowego można znaleźć w rozkładzie jazdy połączenia w ten rejon, ale nie są do kupienia przez Internet. Rząd azerski uruchomił nie dawno stronę, przez którą można kupić bilety do Karabachu. Wymaga ona jednak specjalnej rejestracji i jest przeznaczona – z tego, co się orientujemy – tylko dla obywateli Azerbejdżanu.

Jeśli posiadacie aktualne informacje o transporcie zorganizowanym do Karabachu lub znacie inne sposoby na zakup biletów na autobusy w Azerbejdżanie – dajcie znać w komentarzach.

OSTATNIE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj